Login

Motoryzacyjny CZAR PRLu – strona o pasjach i dla pasjonatów

Z prawdziwą przyjemnością witamy Państwa na stronie internetowej skierowanej do prawdziwych pasjonatów zabytkowej techniki, motoryzacji oraz klimatów z nazwanego umownie, okresu PRL-u.

Stronę na bieżąco rozbudowujemy więc pojawią się tu liczne relacje z rajdów i zlotów pojazdów zabytkowych, opisy techniczne ciekawych i nietypowych produktów przemysłu motoryzacyjnego państw z tzw. bloku wschodniego a także spora dawka relacji z naszych prac garażowych.

Zawartość Czaru PRL-u podzielona została na kilka zakładek – działów. Ułatwi to i uprzyjemni z pewnością lekturę materiałów. I tak macie Państwo do swojej dyspozycji dział:

O nas – tu napisaliśmy kilka zdań o naszych pasjach a także o tym jak zostaliśmy zarażeni wirusem zabytkowej motoryzacji i co z tego dalej wynikło.

Nasze pojazdy – tu znajdziecie Państwo obszerne opisy pojazdów w których posiadanie weszliśmy (czasami zupełnym przypadkiem) a także okoliczności zawiłych transakcji kupna-sprzedaży. Jest tu też garść danych technicznych i historia produkcji danego samochodu lub motocykla.

Warsztat – żartobliwie zwany „Dotykiem metalu” , to kolejny bardzo obszerny dział w którym na bieżąco opisujemy prace garażowo-warsztatowo-renowacyjne naszych pojazdów.  Są tu też gotowe poradniki jak lakierować felgi, jak wykonać szparunki na motocyklu, a wkrótce pojawią się opracowania jak porządnie wykonać zabezpieczenie antykorozyjne zabytkowego samochodu lub jak odrestaurować kultowe felgi Apollo do Skody. Dużo zdjęć i opisy pozwolą Państwu wyobrazić sobie jak ciężką pracą jest np. odbudowa zabytkowego motocykla lub samochodu.

W miniaturze – spora gratka dla pasjonatów zabytkowej motoryzacji w miniaturze. Modele w skali od 1:18 do 1:87, sfotografowane w trybie makro, stają się doskonałą okazją do przypomnienia ciekawych historii nietypowych a często zapomnianych już pojazdów lub koncernów samochodowych.

Galeria – tu zamieszczamy obszerne fotorelacje z wystaw, imprez, zlotów i szalonych wyjazdów reliktami PRL-u.

Kontakt – jeśli macie Państwo uwagi co do zawartości strony lub szukacie informacji technicznych albo chcielibyście współuczestniczyć w tworzeniu strony Czar PRL-u – proszę śmiało pisać e-maile lub dzwonić.

Linki – tu zamieszczamy linki do stron internetowych które naszym zdaniem są warte odwiedzenia bo są np. tworzone z pasji lub ze względu na wartościowe informacje, często bardzo potrzebne miłośnikom stary pojazdów.

W przygotowaniu jest też kilka innych działów (m.in. W starej fotografii lub Klimaty PRL-u) ale o tym sza! na razie…

Ponieważ do niedawna działaliśmy w białostockim stowarzyszeniu Moto Retro a także współtworzyliśmy stronę internetową tego klubu, na Czar PRL-u znalazły się materiały publikowane do niedawna na stronie w/w organizacji. Są to m.in. relacje z kolejnych edycji Rajdów Pogoni i wystaw a także opis procesu renowacji Lublina 51 należącego do SMSMiT Moto Retro. Materiały pochodzą z lat 2007-2009. Te artykuły opatrzyliśmy dopiskiem ARCHIWUM

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły także serdecznie zapraszamy do współpracy każdego kto chciałby podzielić się swoją wiedzą, opisać swój pojazd lub historię jego nabycia.

A na koniec chcielibyśmy serdecznie podziękować załodze miszu.pl za ciężką pracę przy tworzeniu www.czarprlu.pl. Ale uważajcie – ta pasja jest zaraźliwa :)

Jakub Nowakowski, Marek Kuc, Białystok