Login

Prywatne Muzeum warte obejrzenia.

W ostatnich latach ilość kolekcji samochodów zabytkowych znacznie wzrosła. Podobna sytuacja od wielu lat panuje w Europie zachodniej. Wielu kolekcjonerów tworzy kolekcje tematyczne gdy się już nazbiera spora ilość samochodów – postanawiają pokazać je publiczności. Tak powstają prywatne muzea.

Jesienią tego roku zostało otwarte w Warszawie Muzeum Polskiego Fiata mieszczące się w Warszawie przy ulicy Powstańców Śląskich 127 w budynku Automobilklubu Polskiego. Pojazdy, w ilości około trzydziestu egzemplarzy, zgromadzone są w jednej sali i ustawiono je tematycznie. Na wystawie możemy zobaczyć Polskie Fiaty produkowane zarówno w fabrykach w Tychach i Bielsku Białej jak i na warszawskim na Żeraniu. Nie zabrakło oczywiście Polonezów.

I tu należy zaznaczyć, że prezentowane są zarówno najpopularniejsze wersje produkowanych w Polsce Fiatów i Polonezów jak też i wykonane w niewielkiej ilości krótkie serie, na prototypach kończąc. Możemy między innymi zobaczyć przeznaczonego na eksport Polskiego Fiata 125p z początku produkcji, polakierowanego lakierem w kolorze niebieski metalic doposażonego w wycieraczki przednich reflektorów. Kolejnym interesującym egzemplarzem jest PF125p MR75 z pierwszej serii produkcyjnej, wyposażony w mniejszą kratkę wlotu powietrza na słupku „c” i tapicerkę starego typu. Aby podkreślić rolę FSO jako eksportera samochodów zaprezentowano dwa pojazdy przeznaczone na eksport do Wielkiej Brytanii. Jest to FSO 1500 kombi z dachem pokrytym brązowym winylem oraz Polonez Caro.

FSM reprezentują „ Małe Fiaty” zarówno z początku produkcji jaki i z końca. Nie mogło zabraknąć też wersji 126BIS produkowanej zaledwie przez 4 lata. Bardzo interesującym, unikalnym eksponatem jest prototyp PF 126p 650NP oraz Kabriolet Bosmal 126. Co ciekawe, właściciel kolekcji z bardzo dużą dbałością o szczegóły odrestaurował wiele z prezentowanych pojazdów. Część z nich jest natomiast w naturalnym stanie zachowania.

Oprócz prawdziwych samochodów w muzeum znajdują się gabloty z modelami aut oraz różne pamiątki i gadżety: książeczki do kolorowania dla dzieci, papierowe samochody – modele do samodzielnego sklejania itd.

Muzeum choć nie jest duże to oceniam je bardzo wysoko. Oto dowód, że w jednej sali wystawowej można zgromadzić sporo naprawdę wartościowych aut i ustawić je w taki sposób aby można było ekspozycję swobodnie oglądać i fotografować. Osoby zajmujące się oprowadzaniem gości są pasjonatami motoryzacji i wiedzę o prezentowanych samochodach mają w jednym paluszku.

Zapraszam, bo naprawdę warto.

Więcej informacji o godzinach pracy muzeum znajdziecie Państwo na stronie internetowej:

https://www.facebook.com/pg/Muzeum-Polskiego-Fiata-126p-412957769283664/about/?ref=page_internal