Login

Miniaturki ciężarówek i autobusów z okresu PRL-u

Do niedawna temat modeli polskich samochodów osobowych i dostawczych w skali 1:43 brzmiał jak pobożne życzenie. Od przeszło dwóch lat jednak sytuacja ta uległa zmianie. Na rynku pojawiła się kolekcja wydawnictwa DE AGOSTINI składająca się z kilkudziesięciu miniaturek aut, powstających niegdyś za żelazną kurtyną. To wspaniałe uzupełnienie dla rosyjskich modeli znanych przez naszych kolekcjonerów. Warto wspomnieć, iż rosyjska kolekcja to nie tylko osobówki lecz również auta ciężarowe. Od jakiegoś czasu na rynku pojawiły się czeskie Pragi VS3 w różnych wersjach nadwoziowych. Niestety do tej pory nie powstały miniatury polskich ciężarówek i autobusów. Przed paroma miesiącami zapaliło się jednak światełko w tunelu. Zaświeciła je firma ATLAS. W planie wydawnictwa są ciężarówki i autobusy produkowane w KDL-u. Te pierwsze mają powstawać w skali 1:43 zaś autobusy w mniejszej 1:87. Pilotażowe modele to skrzyniowy Jelcz 315 oraz autobus międzymiastowy Star 51. Równocześnie ma ruszyć seria wydawnicza w Czechach i na Słowacji. Tam w pierwszej kolejności ma powstać Tatra 138 wywrotka oraz Skoda – Karosa 706 – w wersji międzymiastowej. Ten projekt na pewno będzie wspólny dla kilku państw.

Wydawnictwo obecnie bada chłonność rynku. Potrzebne są deklaracje zakupu modeli od 5000 mieszkańców Polski. Podobno brakuje już niewiele aby ruszyła produkcja.

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani poniżej podam szczegóły zgłoszenia swego akcesu, a zarazem zamówienia pierwszych modeli w promocyjnej cenie. Deklarację zakupu należy wysłać mailowo serwis.klientow@editionsatlas.ch Proszę się nie dziwić iż adres jest szwajcarski – tam mieści się oddział odpowiedzialny za tę serię. Przypomnę jeszcze, że zamówienia są liczone zawsze jako jedno z określonego gospodarstwa domowego.

Nie pozostaje nic innego jak tylko czekać na uruchomienie produkcji tej wspaniałej kolekcji zarówno u nas jak i u południowych sąsiadów.