Login

Ogórki i bociany czyli mała zajezdnia

Co jakiś czas opisuję kolejne nowości na rynku modeli samochodów z okresu PRL-u. Były auta osobowe, furgonetki a teraz przyszedł czas na autobusy.

Niestety, jak dotąd żaden z dużych producentów modeli nie zdecydował się na produkcję polskich autobusów w skali 1:43. Zainteresowanie takimi modelami wśród kolekcjonerów jest ogromne. Wystarczy tylko spojrzeć na modele firmy Classic Bus, która dostarcza na rynek autobusy znane z rosyjskich dróg. Wśród nich są bliskie naszym sercom IKARUSY 260 i 280. Autobusy te są rozchwytywane również w Polsce.

Oczekiwaniom polskich kolekcjonerów postanowili sprostać warszawscy kolekcjonerzy, którzy wzięli sprawę we własne ręce. Panowie samodzielnie wykonali matryce do odlewania nadwozi i wszystkich części potrzebnych do zbudowania autobusu. Pojazdy zrobione są bardzo dokładnie. Nie brak im wielu szczegółów. Dodatkową zaletą jest ich malowanie. Autobusy mają barwy i schemat malowania zgodny ze swoimi odpowiednikami w skali 1:1. Zamawiając właściwy pojazd w manufakturze można wybrać wzór malowania i logo przewoźnika.

W skład asortymentu wytwórni wchodzą najpopularniejsze polskie autobusy czyli Jelcze Ogórki, zarówno w wersji miejskiej, międzymiastowej jak i pogotowia technicznego, powstałe w wyniku ucięcia tylnej części nadwozia oraz holowniki PR6. Nie zapomniano też o przyczepie autobusowej P-O1. Możliwe jest też wykonanie nowszych modeli czyli PR100 i 080. Ciekawą propozycją jest Bałtyk budowany na tym samym czechosłowackim podwoziu co Ogórek. Nie zapomniano też o konstrukcjach z Sanoka. Dostępne są SANY H-100 w wersji miejskiej i międzymiastowej oraz odmiana pogrzebowa. Kolejna rodzina to AUTOSANY H-9 również oferowane jako wersje międzymiastowe i miejskie.

Autobusy wykonane są naprawdę perfekcyjnie. Mają doskonale zachowane proporcje oraz wiele detali na zewnątrz i wewnątrz. Istotną cechą są imponujące naklejki z numerami taborowymi, logotypem firmy przewozowej i tablicami kierunkowymi. Takie oznaczenia są rzadkością w masowo produkowanych modelach.

Gorąco polecam zakup polskich autobusów w skali 1:43. W razie pytań czy kontaktu do producenta proszę o maile marek_oldauto@wp.pl .

Marek Kuc